اصول ارائه سخنرانی

دکتر غلامرضا دبیری
اخرین بروزرسانی 29 اسفند 1400
0 نفر ثبت نام کرده اند

درباره این دوره

مقدمه

حتما تاکنون برایتان پیش آمده است که در جمعی بزرگ سخنرانی کرده باشید. در چنین حالتی، حتما اصول ارائه سخنرانی می تواند یک راهنمای فوق العاده برایتان باشد. توانایی صحبت و ارتباط برقرار کردن با مخاطبین برای کسب پیروزی و موفقیت، ضروری می باشد. هنگامی یک سخنران می تواند به موفقیت خود مطمئن باشد که شنوندگان را با خود همراه کند. به عبارتی دیگر در یک سخنرانی، شنوندگان با سخنران احساس نزدیکی کنند و خود را جزئی از مطالب ارائه شده بدانند. برای ارائه ی هرچه بهتر یک سخنرانی، سخنران باید اصول ارائه سخنرانی را فرا بگیرد. در این مقاله می خواهیم به ارائه ی مباحثی همچون اعتماد به نفس و افزایش آن، زبان بدن و روش های انتقال اطلاعات و فن بیان، صحبت کنیم. اگر علاقه مند به فراگیری اصول ارائه سخنرانی می باشید، حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

نقش اعتماد به نفس در اصول ارائه سخنرانی

وظیفه ی اصلی یک سخنران، ترغیب و وادار نمودن شنوندگان به انجام کاری می باشد. یکی از اصول ارائه سخنرانی، اعتماد به نفس می باشد. قبل از اینکه وارد این مبحث شویم، اجازه دهید یک موضوع جالب را بیان کنیم. خوشبختانه، سخنران و تخصص سخنرانی، یک مهارت اکتسابی می باشد و شخص برای بدست آوردن آن، باید خود را آماده ی پذیرش آن کند. حال برگردیم روی موضوع اصلی خودمان یعنی نقش اعتماد به نفس در اصول ارائه سخنرانی. معمولا افراد زیادی هنگام قرار گرفتن در یک جمع، اعتماد به نفس خود را از دست می دهند. به عبارتی آن ها هنگام ایستادن در یک جمع، تمام اطلاعات و حرف های خود را از یاد می برند. برخلاف این موضوع، سخنران های قدرتمند و قوی، اعلام کرده اند که حضور در یک جمع، به عنوان عامل تحرکی برای ذهن آن ها می شود. آن ها می توانند پس از مشاهده ی جمعیت، راحت تر و هوشیار تر به بیان مطالب بپردازند.

یکی از عوامل موثر در اصول ارائه سخنرانی، اعتماد به نفس می باشد. هنگامی که یک سخنران از اعتماد به نفس کافی برخوردار نمی باشد، شانه هایش می لرزد، از نگاه کردن به چشم حضار طفره می رود و از جانب بدن پیامی صادر می شود که خواهان عدم ارتباط با جمعیت می باشد. حل کردن و تصحیح همین موارد، باعث افزایش اعتماد به نفس در شخص شده و در ادامه می تواند باعث ارائه ی یک سخنرانی مناسب، شود.

چه عواملی باعث افزایش اعتماد به نفس در سخنران می شود؟

به طور کلی، 4 مورد می باشند که باعث افزایش اعتماد به نفس در شخص سخنران می شوند. این چهار مورد عبارتند از:

1- قدرت: احساس قدرت کردن، باعث می شود شخص سخنران روی دیگران تاثیر مثبتی بگذارد و همین موضوع باعث افزایش اعتماد به نفس وی می شود.

2- احساس مهم بودن: وقتی شخصی احساس مهم بودن در زندگی دیگران را می کند، اعتماد به نفس او زیاد می شود. بنابراین احساس مهم بودن در یک سخنران می تواند به ارائه ی یک سخنرانی ایده آل کمک کند.

3- سازگاری با محیط: یکی از عوامل مهم در افزایش اعتماد به نفس، میزان سازگاری با محیط است. جایگاه اجتماعی می تواند شخص را به افزایش میزان اعتماد به نفس خود، یاری دهد.

4- موفقیت: مورد چهارم و آخر در افزایش اعتماد به نفس، موفقیت می باشد. اگر شخص سخنران خود را شایسته ی موفقیت و پیروزی بداند، این صفت اجتماعی در وی افزایش می یابد.

 

اعتماد به نفس، باعث افزایش کیفیت سخنرانی می شود

اصول ارائه سخنرانی

در این بحث، می خواهیم به اصول ارائه سخنرانی اشاره داشته باشیم.

1- صحبت کردن: یکی از مواردی که می تواند در اصول ارائه سخنرانی تاثیر بسزایی داشته باشد، صحبت کردن با خود است. هنگامی که شخصی با خود صحبت می کند، احساسات، تفکر و عملکرد خود را کنترل می نماید. در این حالت شخص بر ضمیر ناخودآگاه مسلط می شود. یکی از جمله های مهم در افزایش اعتماد به نفس در چنین شرایطی، جمله ی دوست دارم به خود می باشد.

2- تجسم کردن: تجسم کردن می تواند یک عامل فوق العاده موثر در افزایش اعتماد به نفس یک سخنران باشد. هنگامی که سخنران در ذهن خود موفقیت های خود را تجسم می کند، یک تصویر ذهنی از عملکرد صحیح و مثبت از خود به جای می گذارد. در چنین شرایطی ذهن شخص که به عنوان ضمیر ناخودآگاه می باشد، این فرمان را می پذیرد که باید این حالت تجسم شده، در واقعیت اجرا و پیاده سازی شود.

3- برنامه ریزی ذهنی: یکی از اصلی ترین اصول ارائه سخنرانی، برنامه ریزی ذهنی می باشد. ضمیر ناخودآگاه در ساعاتی قبل و بعد از خواب، بیشتر از هر زمانی آمادگی برنامه ریزی دارد. بنابراین بهتر است یک سخنران قبل یا بعد از خواب، یک برنامه ریزی ذهنی از آنچه قرار است بر روی صحنه بیان کند، تجسم نماید.

4- تحریک احساسات: یکی از عواملی هیجان انگیز در افزایش اعتماد به نفس، تحریک احساسات می باشد. در واقع یک سخنران باید خود را مانند یک سخنران موفق و قوی بداند. حال وقتی وی برای سخنرانی آماده می شود، باید حس و شادی سخنران موفق را در خود ایجاد نماید. البته که این حس می تواند غرور و هیجان ناشی از موفقیت نیز باشد.

نقش زبان بدن

یکی از عواملی جذاب در اصول ارائه سخنرانی، زبان بدن است. بسیاری از محققان بر این باورند که تنها انتقال اطلاعات اولیه از طریق کلام انجام می پذیرد. آن ها معتقدند برای دریافت ویژگی های دیگری مانند مذاکره یا ارتباط با اشخاص، باید از روش های غیرکلامی بهره بگیریم. یکی از روش های غیرکلامی، زبان بدن است. به طور کلی زبان بدن حاوی دو پیام مهم می باشد: 1- مقدار علاقه به اشخاص دیگر 2- وضعیت ادراک در میان شخص فرستنده و گیرنده. زبان بدن همواره همراه با کلام شفاهی همراه می شود و مفهومی را منتقل می کند. به عنوان مثال هنگامی که یک سخنران دست ها خود را به روش های مختلفی حرکت می دهد، می خواهد شور و شوق خود را ناشی از ارائه ی اطلاعات، به شنوندگان منتقل کند. بنابراین نقش زبان بدن در یک سخنرانی با کیفیت، غیرقابل اجتناب می باشد.

نقش فن بیان

فن بیان مناسب در یک سخنرانی، بسیار مهم و حیاتی می باشد. در واقع فن بیان نقشی محوری در اصول ارائه سخنرانی مناسب دارد. برای اینکه بتوانید فن بیان را در خود تقویت نمایید، می توانید به موارد زیر توجه داشته باشید:

1- افزایش دایره واژگان و کلمات 2- استفاده از شوخی های مناسب در زمان مناسب 3- ارتباط گفتاری در حین سخنرانی.

هر کدام از روش های فوق، می توانند به خوبی فن بیان سخنران را بهبود بخشیده و در افزایش اعتماد به نفس وی، موثر واقع شوند.

مراحل و اصول ارائه سخنرانی مناسب به چه صورت می باشد؟

یک سخنرانی مناسب و ایده آل، دارای مراحل و اصولی می باشد. در این بخش از محتوا، به بیان مراحل و اصول ارائه سخنرانی می پردازیم. اولین مرحله از سخنرانی، باید مرحله ی آماده شدن باشد. در این حالت، موضوع سخنرانی مشخص شده و روی محتوای آن، مطالعات لازم انجام می شود. مرحله ی دوم، ارائه دادن سخنرانی پس از تلاش، تمرین و ممارست است. در این مرحله، باید وحشتی که از رویارویی با جمعیت به وجود آمده است، از بین برود و اعتماد به نفس سخنران افزایش یابد. مرحله ی سوم و آخر نیز کسب تاییدیه از جمعیت می باشد. در این مرحله سخنران باید بداند که به هدف خود رسیده است و سخنان و بیانات وی، برای جمعیت ارزشمند بوده است.

کلام آخر

در این محتوا، به بررسی اصول ارائه سخنرانی ایده آل پرداختیم و عوامل افزایش بازدهی آن را باهم فرا گرفته ایم. اگر علاقه مند به سخنرانی می باشید و می خواهید در یک دوره ی قدرتمند و با کیفیت شرکت کنید، پیشنهاد می کنیم دوره ی آموزشی اصول ارائه سخنرانی یورکال را از دست ندهید. در این دوره با مطالب جامعی از شیوه ی ارائه ی سخنرانی به صورت مطلوب آشنا می شوید و خود را آماده ی سخنرانی در برابر جمعیت زیاد قرار می دهید. بنابراین فرصت را از دست ندهید و همین حالا در دوره ی اصول ارائه سخنرانی یورکال شرکت نمایید

با شرکت در دوره اصول ارائه سخنرانی یورکال، می توانید توانایی خود را در سخنرانی افزایش دهید

 

اهداف یادگیری

افزایش سطح قدرت بیان و سخنوری

الزامات

 • داشتن روحیه یادگیری

مخاطب هدف

 • همه افراد

برنامه تحصیلی

7 درس1 ساعت 10 دقیقه

دوره را شروع کنید

درس اولپیش نمایش
درس دوم
درس سوم
درس چهارم
درس پنجم
درس ششم
حرف آخر

مدرسین شما

دکتر غلامرضا دبیری

0/5
9 دوره
0 دیدگاه
3 دانشجو
مشاهده بیشتر

یک نظر بنویسید

رایگان
سطح
متوسط
مدت زمان 1.2 ساعت
سخنرانی
7 سخنرانی
زبان
سخنرانی

اعتبار ثبت نام: مادام العمر

دوره های مرتبط

آیا می خواهید برای همه فعالیت ها، اعلان های پوش نوتیفیکیشن دریافت کنید؟

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه ، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0